Hírlevél |
Mind gyakrabban találkozunk ezzel a nehezen megjegyezhető névvel. Lehetséges, hogy nemsokára ismerősebben fog hangzani?! Viselője biológia-rajz szakos tanár, aki évekkel ezelőtt felcserélte az osztálynaplót a gitárral.
Mint az újabb generáció egyik képviselője, hogy ítéled meg a most indulók lehetőségeit?
Úgy érzem, hogy nehezebb helyzetben vannak a mai útkezdők, mint az "öregek" pályájuk elején.
Szerinted most nagyobb a verseny?
Egészen másról van szó. A maiak végigkísérték az elődök 10-15 éves küzdelmét és a végeredményt látva sokkal nehezebb erőt önteni magukba.
Ami a végeredményt illeti, nem lebecsülendők a díjak, melyekkel a műfaj legjobbjait jutalmazták az utóbbi években. Nem inkább türelmetlenségről van szó?
Elképzelhetetlennek tartom, hogy bárkit is az inspipráljon a dalok írására, hogy egyszer mondjuk Erkel-díjat kap. Sokkal ösztönzőbbek a hétköznapok visszajelzései, melyekkel nem kényeztetik ma már a régieket sem.
Mi a véleményed a népszerûségrõl?
Nem találkoztam még vele, s így csak kívülállóként beszélhetek róla. A népszerűség számomra egy paradoxon. E műfaj megköveteli azt, hogy az "üzenet" a legtöbb emberhez eljusson, ugyanakkor ennek gyakran maga az "üzenet" esik áldozatul.
Sok helyen fellépsz, de a tévében, rádióban ritkán szerepelsz, s így kevesen tudnak rólad.
Nem minden előadó teheti meg azt, hogy jelezze pillanatnyi helyzetét, még ha az közlésre érdemes is.
A "XX. századi barlangrajzok" c. önálló műsorod éppen egy albumra való anyagot tartalmaz. A számok hangszerelése is kész van, miért nincs nagylemezed?
Nem rajtam múlik.
Most jelenik meg egy kislemezed melyen a KFT együttes közreműködött. Melyik dalokat vettétek fel?
"Az első" és az "Átköltenél" címűt. Az előbbi az első szerelem felidézése, az utóbbi egy idealizált kép visszautasítása, melyet oly gyakran festünk egymásról.
Ez bemutatkozó kislemez, s így hiányolom róla a "nehéz fajsúlyú", kritikus hangvételű számaidat, mint pl.: "A kör" vagy a "Jöhet a sátán" címűeket.
A lemezgyár már kész rádiófelvételeket vett át, így választási lehetősége nem volt, a rádió pedig eddig beadott dalaimból kettőt fogadott el felvételre. Egyébként műsorom kb. 20 százaléka szól csupán a szerelemről. Sajnálom, hogy a közönség kizárólag ebből hall majd számokat és így közel sem kap hű képet arról, hogy engem valójában milyen kérdések foglalkoztatnak.
Azért mégiscsak a te szerzeményeidről van szó, ha nem is a legszerencsésebb összeállításban kerülnek a nyilvánosság elé.
Ez igaz. Véleményem szerint egy alkotás milyenségét sohasem a téma, hanem a megfogalmazás módja dönti el. Érdekes megfigyelni, hogy éppen a szerelmi tárgyú dalokban lelhető fel leginkább a közhelyszerűség. A táncdalszerzők és ellenfeleik, a rockzene dalírói többnyire azonos szinten oldják meg a feladatot.
Hiszel abban hogy a közízlés fejleszthető?
Szépen hangzik, de nem, legalábbis addig nem, amíg egyes fórumok "Ez kell az embereknek!" felkiáltással azon fáradoznak, hogy a zenei kínálatot a megszokott szinten tartsák.
Műsorod hallatán feltűnő volt számomra, hogy képekben gazdag, poetikus szövegeid egy jól kiforrott stílusról árulkodnak, jellegükben eltérnek a hazai "nagy elődök" írásaitól. Te is Bob Dylan-fordításokkal kezdted?
Nem. Idegen nyelvű számokat egyáltalán nem fordítottam. Jó ideig Bródy János versei voltak irányadók számomra.
Valaki azt mondta, hogy furcsának találja a velős szövegeidhez rendelt lágy dallamokat.
Szerinted mennyivel lenne jobb, ha kemény zenét írnék üres szöveggel?
A mai dalosokkal milyen a kapcsolatod?
Nincs kapcsolatom.
Miért nincs?
Talán mert én holnapi dalos vagyok.
Mit jelent az, hogy "holnapi dalos"?
Mit jelent az, hogy "mai"?
Jó, rendben. Mégis mi lehet különállásod oka?
Nem tudom. Lehet, hogy ez az egynapos időkülönbség elég ahhoz, hogy elkerüljük egymást.
A "holnapi" jelző mindenesetre illik tartalmilag a "XX. sz-i barlangrajzok" című előadásodhoz, melyben egy lehetséges apokalipszis vízióját vázolod fel, vetítéssel, álarcokkal. Nehéz dolgod lehet, amikor egy műsorszervezőnek el kell mondanod a koncert jellegét.
Szerencsére gyakran a műsor után, a látottak alapján hívnak újabb fellépésre, s akkor nincs szükség magyarázkodásra.
Több zenekar és szólista keresett fel azzal a céllal, hogy társulj velük. Miért játszol mégis egyedül?
Így könnyebb az időegyeztetés.
Hol lehet rendszeresen hallani téged?
A Marczibányi téri "7-es kör" klubban, mely kéthetenként, szerdán látogatható.
Az a fajta zene, melyet játszol, nagy hiányt pótol a hazai irányzatok között. Szerinted ennyire életképes is?
Egy biztos: a stílus, melyet művelek, nem mehet ki a divatból, mert be se jött.
Zoltán János
Cikkek | Cikkarchívum | |
Lemezek | Az első / Átköltenél | |
Dolák-dalok | Az első | |
Dolák-dalok | Átköltenél |